utorak, 31. prosinca 2013.

CVIJEĆE: LJILJAN


Ljiljan je cijenjen još od starih Egipćana. Poseban je zbog visokog rasta, iznimne ljepote cvjetova te opojna mirisa.

Poštovan je u svim zemljama istočnoga Sredozemlja, Bliskog i Srednjeg istoka.

Simbol je ljepote i vladarskog dostojanstva. Također, smatrao se jedno vrijeme i svetom biljkom koja pripada nebeskim vladarima i bogovima.

Spomenut je i u Svetome pismu nekoliko puta, kao simbol najraskošnije ljepote, bezgrješnosti i odabranosti.

U hršćanskoj ikonografiji ljiljan je najomiljeniji kao Marijin cvijet, te simbolizira njenu nevinost i djevičanstvo, a pojavljuje se i u marijanskim himnama.

U europskoj umjetnosti ima važnu. Ljiljan je i jedna od najčešćih biljaka na grbovima koji se mogu pronaći u heraldici Zapadne Europe, iako, smatra se da je u tom kontekstu vrlo često bio pogrešno zamijenjen s perunikom.

Bosanski ljiljan ili zlatni ljiljan (Lilium bosniacum) je vrsta ljiljana koja raste na gorskim travnjacima i grmljem obraslim obroncima bosanskih i dinarskih planina. Naraste do visine između 30 i 90 cm. Cvate u svibnju i lipnju. Na vrhu stabljike obično se nalazi jedan viseći cvijet narančasto žute boje. Latice su debele i savijene unatrag. Prašnici strše.

Ljiljan je bio simbol dinastije Kotromanića u srednjovjekovnoj Bosni.


Po obliku cvijeta razlikuju se tri skupine ljiljana:
zdjeličasti ljiljan – imaju široko otvorene latice
trubasti ljiljan – dno cvijeta djeluje poput cjevi
turbanasti ljiljan – imaju zavrnute latice prema unatrag

Najpoznatiji tipova ljiljana su – azijski hibridi ljiljana, orijentalni hibridi ljiljana, martagon hibridi ljiljana, candidum hibridi ljiljana, američki hibridi ljiljana, longiflorum hibridi ljiljana, trumpet hibridi ljiljana i divlje vrste.

Pogledajte i nekoliko slika ovog predivnog cvijeta